Заява Української Всесвітньої Координаційної Ради з приводу ув’язнення Віталія Марківа в Італії

Розділ: Заяви

05 березня 2018 року

Українська Всесвітня Кординаційна Рада висловлює своє обурення і протест з приводу безпідставного, багатомісячного утримання  під вартою в  Італії Віталія Марківа – учасника  україно-російської війни на сході України, добровольця батальону Національної Гвардії ім.  генерала Кульчицького.

На наше тверде переконання у слідства відсутні докази, що підтверджують будь-яку причетність Віталія Марківа до смерті  італійського журналіста-фотографа Андреа Роккелі під Словянськом в травні 2014 року.  Всі тези звинувачення побудовані на вільній інтерпретації та припущеннях і не мають нічого спільного з фактами.

Від початку Майдану, Віталій активно спілкувався з італійськими журналістами, інформував їх про події в Україні, а одному з теперішніх свідків звинувачення допоміг отримати безкоштовний бронежилет, турбуючись про його безпеку. Навіть перебуваючи на лінії фронту, він відповідав на телефонні дзвінки журналістів, намагаючись попередити їх про небезпеку перебування на лінії вогню.

Переконані, що затримання українця Марківа, котрий багато років проживав і працював в Італії – набув італійське громадянство – є  провокацією російських спецслужб й прокремлівських середовищ в Італії, задля ескалації у відносинах між нашими країнами та народами.

З перших днів Євромайдану в Києві,  котрий ставив  за мету  повернення України до сім’ї європейських держав -  Віталій покинув свою працю в Італії, щоб стати поряд з мільйонами українців в їхніх євроінтеграційних прагненнях. Коли ж Російська Федерація розпочала військову агресію в Криму та на Донбасі – вчорашній трудовий мігрант Марків взяв до рук зброю і пішов добровольцем на фронт захищати  свою Батьківщину, що зазнала збройної агресії.

Людина з такими моральними якостями та дружнім ставлення до представників ЗМІ ніколи б не змогла спричинити кривди беззахисній людині, а тим паче журналісту. Тим більше він не міг це зробити технічно, адже, Національна Гвардія не мала на той час важкого озброєння, а відстань від пагорба Карачун, де перебував Віталій, до місця трагедії, унеможливлювала ураження з звичайної зброї.

Вважаємо арешт та утримання під вартою Віталія Марківа несправедливими і щиро сподіваємося, що компетентні органи Італії візьмуть до уваги докази надані стороною захисту та ГПУ для пошуку істини в цій справі.

Просимо компетентні органи Італії прийняти пропозицію українських правоохоронців та провести спільні слідчі дії в зоні трагедії з вивченням місцевості, допитом можливих свідків та проведенням відповідних експертиз.

Висловлюємо солідарність рідним і близьким героя україно-російської війни, а також  учасникам Акцій підтримки Віталія Марківа, що проходить в ці дні по всьому світі.

 

Голова  УВКР

Михайло Ратушний

 

 

Для довідки:

Віталій Михайлович Марків  (нар. 16 серпня 1989р., м. Хоростків, Гусятинського р-ну, Тернопільської обл.) — український військовослужбовець, доброволець, боєць  Батальйону ім. генерала Сергія Кульчицького Національної гвардії України, учасник Революції Гідності.

У 2003 році разом з матір’ю і сестрою переїхав до Італії, де закінчив технічний коледж, отримав громадянство Італії. Працював діджеєм. В Україну повернувся у грудні 2013 року під час Революції Гідності.

Під час Євромайдану в Києві був членом Самооборони. З початком українсько-російської війни  став добровольцем у Батальйоні ім. генерала Сергія Кульчицького Національної Гвардії України, з яким пізніше, маючи звання старшого сержанта , підписав контракт. Чинний заступник командира взводу батальйону. Брав участь у боях під Слов’янськом на весні 2014 року. 

У 2017 році Марків поїхав до Італії , аби навідати матір. 30 червня 2017 року в аеропорту м. Болонья поліція Італії заарештувала Марківа за підозрою у причетності до вбивства італійського фотокореспондента Андреа Роккеллі  разом із його російським колегою Андрієм Мироновим  внаслідок мінометного обстрілуу травні 2014 року поблизу міста Слов’янськ. Заступник генерального прокурора України Єнін Євген  повідомив, що Рокеллі відвідав так звану «сіру зону» без погодження цього візиту із офіційною владою України. 

Український військовий був затриманий у Павій, зараз перебуває  в ув’язненні в Мілані.

Особовий склад та ветерани батальйону оперативного призначення (резервного призначення) ім. Героя України генерал-майора Сергія Кульчицького  вважають дану справу політично заангажованою та направленою на дестабілізацію українсько-італійських відносин. Українські військові зазначили:

«Віталій Марків та бійці нашого батальйону фізично не могли бути причетні до загибелі вищевказаних осіб, оскільки станом на 24 травня 2014 жодного міномето на озброєнні нашого батальйону не було. Але звертаємо вашу увагу, що якраз у проросійських бойовиків на той час був даний вид озброєння, який активно використовувався проти українських військових і мирного населення»