Шевченківські дні у світі української діаспори

Розділ: Новини

 

Тарас Шевченко – видатний український поет, драматург, прозаїк, художник, політичний і громадський діяч. Людина універсальних обдарувань та інтересів. Все його життя і творчість були присвячені українському народу. Поет мріяв про ті часи, коли його країна буде незалежною суверенною державою, коли в Україні шануватимуться мова, культура та історія народу, а люди будуть щасливими. Правдива духовна велич його особистості ставить його в один ряд із Данте, Шекспіром та Гете. Своїм життям та творчістю він засвідчив абсолютне, органічне несприйняття зла в усіх його земних іпостасях. Ім’я Тараса Шевченка відоме в усьому світі: у багатьох країнах йому встановлені пам’ятники, його твори перекладені майже на всі мови світу, його ім’ям в Україні названі навчальні заклади, театри, площі, вулиці, міста.

Вже традиційно з початком березня вся українська спільнота як в Україні, так і за її межами вшановує пам’ять Тараса Григоровича.

Українці Берліна відзначили біля Шевченківської верби на березі річки Шпрее неподалік відомства канцлера Німеччини 204-річчя від дня народження Тараса Шевченка. Повідомляє Укрінформ.

Як зазначила у коментарі агентству голова Центральної спілки українців Німеччини Людмила Млош, ця верба має “непросту долю”.

За її словами, 2014 року, у 200-ту річницю від дня народження Кобзаря, Українська Всесвітня Координаційна Рада запропонувала посадити Тарасову вербу: у різних державах світу та в Україні роздали 200 саджанців, які були відрізані від верби з місця поховання Шевченка. У 16 державах закордонні українці посадили дерева. У Німеччині це відбулося 14 березня 2014 року. Але минулого року вербу вирвали та кинули у річку вандали. Втім, на цьому ж місці було посаджено іншу, зазначила Млош.

Вона також сказала, що Спілка шукає допомоги у встановленні дошки Шевченку в Берліні. За словами Млош, дошка виготовлена та доставлена в німецьку столицю, але ще не встановлена, адже Шевченко в Німеччині не був, тому важко знайти доречне місце.

Цьогоріч у світі стартував II міжнародний флешмоб «Global Shevchenko», що проводиться до Дня народження Кобзаря.

Українська громада Вірменії в цьому році вперше долучилася до всеукраїнського флешмобу. Але щороку 9 березня українці Вірменії на чолі з співробітниками Посольства України у Республіці Вірменія та головою Федерації українців Анною Арутюнян збираються разом, щоб покласти квіти до пам’ятника Кобзаря, а також прочитати безcмертні рядки з творів Шевченка. Крім того в заході завжди беруть учать студенти Єреванської філії Тернопільського національного економічного університетута учні школи ім. Т.Г. Шевченка.

«В цей важливий для України день не хочется говорити високопарні слова про значення  Шевченка для України, літератури перш за все, мистецтва, політики й сьогоднішнього дня», – сказав Тимчасовий повірений у справах України у РВ Денис Автономов, зачитавши наступні рядки Кобзаря: «Я  так люблю мою Україну убогу, що проклену святого Бога,за неї душу погублю!».

Після промови Тимчасового повіреного, громада поклала квіти до памятника, а ансамбль «Дніпро» виконав акапельно «Заповіт» Шевченка.

Нагадаємо, що загалом, в Україні та світі встановлено 1385 пам’ятників Кобзареві, з них 1256 — в Україні та 129 — за кордоном у 32 країнах. Це найбільша у світі кількість монументів, встановлених діячеві культури. В Україні найбільше пам’ятників встановлено на Прикарпатті. У Вірменії пам’ятник Т.Г. Шевченко був встановлений у 2013 році при підтримці вірменського мецената Гагіка Царукяна. Джерело: Укрінформ.

9 березня в Дубаї та Абу-Дабі відбулися традиційні Шевченківські читання.

Тут Шевченка читали не лишень українською, але й арабською, французською, німецькою, іспанською та іншими мовами. Повідомляє Укрінформ 

Також лунала жива музика на вірші Кобзаря, були танці та панував чудовий настрій. Дипломатичні місії України в ОАЕ висловлюють щиру подяку українській школі в ОАЕ та колективу українського ансамблю “Червона Калина” за їхню роль та зусилля в організації створення Шевченківських днів.

Українці Естонії відсвяткувала 204-ту річницю від дня народження Тараса Шевченка на традиційному місці – біля Шевченківського дуба та пам’ятного каменя.

Про це розказала кореспонденту Укрінформу голова Конгресу українців Естонії Віра Коник. Укрінформ

«За давньою традицією, якій вже майже півтора десятиріччя, Шевченківські дні для українців Естонії розпочинаються біля Шевченківського дуба, який був висаджений у Таллінні на пам’ять того, що він відвідував Естонську землю», – розказує Коник.

За її словами церемонія розпочалася панахидою за Т.Г. Шевченком, яку провів священик місцевої громади УГКЦ о. Олег Поп’юк. Потім виступали Тимчасовий повірений України в Естонії Василь Яковенко та найстарший член громади Мирослава Бучко. Вони зазначили велич Кобзаря і актуальність його передбачень. Завершився захід виконанням присутніми пісні “Реве та стогне Дніпр широкий” та Гімну України.

Українська громада Латвії у п’ятницю, 9 березня, рядом заходів відзначила 204-ту річницю від дня народження Тараса Шевченка.

Про це повідомляє Укрінформ.

Святкування чергової річниці з дня народження Т.Г. Шевченка проходило в Ризі весь день. Почалося воно о 13:30 з книжкової виставки та святкового концерту, які пройшли в Ризькій українській школі.

На ньому звучали вірші українського генія, пісні на його слова та інші українські пісні. В концерті брали участь як учні школи, так і аматорські колективи зі столиці та інших міст Латвії.

Протягом усього дня біля пам’ятника Шевченку проходив флешмоб #GlobalShevchenko2018. До пам’ятника приїжджали українці з усієї Латвії. До флешмобу також долучилися працівники Українського Посольства в Латвії та латиські активісти, друзі України.

6 березня у приміщенні Посольства України в Білорусі відбувся захід з нагоди 204-ї річниці від дня народження українського поета Тараса Шевченка. “В рамках заходу вірші Тараса Шевченка прочитали діти співробітників Посольства та представників української громади. У виконанні “Хору хлопчиків та юнаків” Республіканської гімназії-коледжу при Академії музики Республіки Білорусь пролунали думи на твори Шевченка, а також українські і білоруські народні пісні”, повідомляє Укрінформ .

Крім цього, на святі були представлені малюнки учнів шкіл Мінська – переможців конкурсу ім. Тараса Шевченка та відповідна книжкова експозиція. Під час заходу український посол у Білорусі Ігор Кизим відзначив роль творчості Тараса Шевченка у формуванні української нації та наголосив на надзвичайній актуальності творів Великого Кобзаря в умовах сьогодення. У святі взяли участь дипломати та представники української громади Білорусі.

9 березня 2018 року в Тбілісі, біля  пам’ятника Тарасові Шевченку, було проведено  флешмоб  за поемою “ І мертвим, і живим…моє дружнєє посланіє” українською та грузинською мовами (переклад  Джансуга Чарквіані).
Організаторами заходу виступили Міжнародний український культурно-освітній центр ім. Тараса Шевченка (очолює  Ліна Татарашвілі)  та Українська жіноча рада в Грузії, яка входить до складу Центру.
Це – перший етап  Міжнародного конкурсу «Шевченко єднає народи».

Напередодні 204-ої річниці з дня народження великого українського поета і художника Тараса Шевченка в Пекіні поклали квіти до бюста Кобзаря.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу. Церемонія відбулася в столичному парку Чаоян. У заході брали участь Надзвичайний і Повноважний Посол України в КНР Олег Дьомін, українські дипломати і представники громад, китайські художники, студенти і школярі. Бюст художника створив відомий китайський скульптор і художник Юань Сікунь. Відкрили його у 2008 році.

Перші згадки про Шевченка в китайській літературі та періодиці, переклади його віршів з’явилися в 1912 році ще старокитайською мовою. Книги з віршами поета перевидавалися в КНР тричі: в 1983, 1985 і 1990 роках (два різні перекладачі). Крім того, переклади його творів часто друкувалися в різних журналах і виданнях. Джерело: Укрінформ.

Заходи вшанування життя  і творчості Тараса Григоровича плануються також в Буенос-Айресі, про що повідомила Українська Ценральна Репрезентація.

Повідомляє УЦР. 

Українські громади в багатьох містах Швеції на початку березня провели урочисті заходи зі вшанування пам’яті пророка українського народу – видатного поета і художника Тараса Шевченка.

Так, громадські організації українців у Стокгольмі, Гетеборзі та Мальмо провели Шевченківські читання, а українські школи у шведській столиці й Мальмо – Шевченківські уроки. Також в українському посольстві відбувся Шевченківський вечір, який організувала та провела українська жіноча організація Швеції. У заході взяли участь представники громадських організацій українців м.Стокгольм. Під час вечора учасники читали твори Т.Г.Шевченка, ділилися спогадами про відкриття для себе поезій Великого Кобзаря, цитували вірші Л.Костенко, присвячені Шевченку та уривки з оповідання “Тарасові шляхи” О.Іваненко. Повідомляє Українформ.

Оксана Шевчук

Заступник Голови Секретаріату УВКР