ВАЛЕРІЙ МАРЧЕНКО – ПОВЕРНЕННЯ

Розділ: Новини

14 жовтня цього року, на Покрову, мешканці села Гатне, що у Києво- Святошинському районі на Київщині,  відзначали не тільки величне християнське свято пошанування Пресвятої Богородиці, а й  урочисто провели відкриття в центрі села  пам»ятника  відомому правозахисникові, журналістові, перекладачеві Валерієві Марченку,  безневинно засудженому кадебістським режимом  на довгі  роки ув»язнення, яке закінчилося смертю молодого  дисидента  у в»язничній лікарні  тодішнього Ленінграда.

Ініціатором створення цього величного  монумента став народний депутат України трьох попередніх скликань, Голова Української Всесвітньої Координаційної Ради Михайло Ратушний.

-                    Мене надзвичайно схвилювала доля цього юнака, який потрапив у радянські в»язниці тільки за те, що, працюючи журналістом у «Літературній Україні»,  написав кілька статтей публіцистичного змісту, яких ніхто не встиг прочитати, але  за доносом  стукачів  їх виявило КДБ і тільки за це засудило Валерія Марченка, практично, до страти,- розповідає Михайло Ратушний.- Саме тому я й вирішив, що тут, у Гатному, де на цвинтарі покоїться його прах, має стояти пам»ячник цьому  юному лицареві свободи  Незалежної України.

Справді, доля юного подвижника української ідеї Валерія Марченка  надзвичайно трагічна. Про це  говорили і виступаючі, зокрема,  відомий  політичний і громадський діяч, Герой України Левко Лук»яненко, колишні політв»язні, які, як і Л. Лук»яненко, відбували покарання разом з В. Марченком, – Микола Горбаль, Василь Овсієнко, Олесь Шевченко.

Про творчий доробок Валерія Марченка у сфері перекладу на українську з азербайджанської  та його зв»язки з цією закавказькою країною  повідомили дослідник його творчості  Ельхан Нурієв  та голова Об»єднаної  діаспори  азербайджанців України Хікмет Джавадов.

На урочистому мітингу виступили також Олександр Панамарчук, депутат Києво-Святошинської  Ради, один із жертводавців, Ніна Кислицька, голова Всеукраїнського жіночого товариства імені Олени Теліги, яке   всі роки  свого існування підтримувало Ніну Михайлівну Марченко,  Валерієву матір, що багато зробила для увічнення пам»яті свого сина.  Мав слово також Юрій Сиротюк, депутат Київської міської ради, який зумів утілити в життя давню  ідею багатьох громадських організацій  про  найменування колишньої Інтернаціональної площі в Києві іменем Валерія Марченка, який тривалий час проживав у цьому районі.  Завершив мітинг  Броніслав Корнацький, голова Гатнянської сільської Ради, який  подякував ініціаторам за  створення пам»ятника Валерієві Марченку і повідомив, що відтепер ця пам»ятка буде ще одним святим місцем для односельців, які свято бережуть пам»ять родини Марченків: і самого Валерія, і Валерієвого діда- відомого  українського історика Михайла Марченка, і його матері Ніни Михайлівни Марченко. Усі вони  здобули  останній прихисток у Гатному,  на місцевому цвинтарі.

Пам»ятник Валерієві Марченку роботи скульптора  Романа Захарчука  освятили  о. Валерій довголітній духівник Ніни Марченко з УАПЦ, о. Назарій з місцевого храму та о. Сергій  з Красного Луча на Луганщині, обоє з УПЦ Київського патріархату .

Ольга Кобець,

заступник Голови УВКР