НА ЗДОБУТТЯ ШЕВЧЕНКІВСЬКОЇ ПРЕМІЇ

Розділ: Новини

На днях Голова Української Всесвітньої Координаційної Ради Михайло Ратушний  відбув зустріч з Головою  Національної спілки художників України  акад. Володимиром  Чепеликом.

Предметом  розмови  стало подання на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка  пам»ятника Олені Телізі та її соратникам у Бабиному Яру роботи скульпторів Олександри Рубан і Віктора Липовки.

Як повідомив Михайло Ратушний, УВКР  разом зі своїми складовими організаціями, зокрема, Всеукраїнським жіночим товариством імені Олени Теліги,  були ініціаторами цієї події..

Історія спорудження пам»ятника Олені Телізі в Бабиному Яру  досить драматична і нараховує більш як десять років, оскільки  Указ Президента про його спорудження був виданий  22 травня 2006 року, а ще протягом трьох років до того громадські активісти  піднімали це питання.

На виконання Указу Президента   Міністерство культури та туризму України (міністр І.  Ліховий) ще 2006 року   провели Всеукраїнський конкурс на кращий проект пам»ятника, в результаті якого творча група у складі скульпторів О. Рубан та В. Липовки  були визнані переможцями і  відразу приступили до втілення проекту.

Увесь цей час громадськість, автори не припиняли  самовідданої  боротьби за його встановлення, що вимагало  значних моральних зусиль та справжньої самовідданості.

Нарешті, 25 лютого 2017 року, до 75-річчя з часу загибелі поетеси,   пам»ятник Олені Телізі в Бабиному Яру  було урочисто відкрито. Як відомо, у відкритті  взяли участь віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко, Київський міський голова Віталій Кличко, міністр культури України Євген Нищук, Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович,  інші офіційні особи та представники громадськості, що свідчить про  справді визначну подію у  культурно-громадському житті  України. Про це повідомили  практично всі центральні  та багато місцевих ЗМІ, інформація була поширена за кордоном і була схвально сприйнята  українськими громадами, які запропонували    висунути Олександру Рубан і Віктора Липовку,  авторів пам»ятника Олені Телізі та її соратникам, встановленому у Національному історико- меморіальному заповіднику  «Бабин Яр» у Києві, на здобуття Національної  премії України імені Тараса Шевченка 2018 року.

Світове українство переконане, що пам»ятник Олені Телізі та її соратникам,  виконаний творчою групою у складі Олександри Рубан та Віктора Липовки став  не тільки видатною мистецькою роботою, а й справжнім символом  нашої доби, в якій Україна  знову переживає  воєнне лихоліття. З перших днів він сприйнятий киянами та гостями міста  як символ нескореної України. До нього лягають квіти  від усіх, хто знає Олену Телігу, як талановиту поетесу і  і справжню героїчну жінку-борця за Незалежність України. 29 вересня ц.р. тут був покладений вінок від Президента України Петра Порошенка.

Пам»ятник, виконаний у бронзі в інтелігентній творчій манері,  відразу став дуже популярним серед молоді. Сюди часто приходять студенти,  учні, зокрема зі школи №95 імені Олени Теліги, які тут проводять уроки мужності, вчаться  любові до України. Він увійшов до туристських маршрутів, став однією з мистецьких візитівок Києва.

Українська Всесвітня Координаційна Рада вважає, що присвоєння творчій групі О. Рубан і В. Липовки  Національної премії імені Т.Г. Шевченка за пам»ячник Олені Телізі та її соратникам у Бабиному Яру,  буде не тільки схвально сприйняте  громадськістю і творчою інтелігенцією, а й сприятиме підвищенню іміджу  України в цілому.

На зустрічі була присутня також заступник Голови УВКР, Почесна голова Всеукраїнського жіночого товариства імені Олени Теліги  Ольга Кобець. Голові Національної спілки художників України  В. Чепелику було передано відповідне клопотання і пакет документів.